neděle 15. listopadu 2015

Microsoft ukončil Project Astoria. Co to znamená?

Projekt Astoria měl poskytnout možnost běhu Android aplikací v mobilním systému Windows 10. Nyní je však pozastaven, spíše však ukončen.[1] V Microsoftu se o něm prostě přestalo mluvit, což je divnější než kdyby byl jen odložen pro nepřipravenost. Souvislosti jsou však tak zajímavé, že jsem se rozhodl je sepsat.

Ukončení projektu nastalo nedlouho poté, co se Microsoft dohodl s firmou Google, že ukončí vzájemné patentové spory.[2] Poté Microsoft úspěšně demonstroval technologii Continuum.[3] A nezapomeňme také na oznámení, že příští rok (tj. 2016) budou zřejmě uvedeny nové Lumie s procesorem od Intelu.[4]

Proč tedy byl Projekt Astoria ukončen? Kvůli patentové dohodě? Kvůli nemožnosti podporovat Google Play Store API? Kvůli tomu, že by takové aplikace v Lumiích zobrazovaly reklamy, ze kterých by Microsoft neměl ani cent? Nebo kvůli problémům s podporou desítek rozšíření API od různých výrobců Android telefonů? Možná... ale je tu ještě jedna možnost. Vlastně tři.

Svého času sázela na podporu Android aplikací také společnost BlackBerry.[5] Fungovalo to docela dobře, ale nebylo to úplně ono a BlackBerry nakonec vydala čistokrevný Android telefon Priv a chystá další telefony.[6] Něco podobného se může stát i u Microsoftu, protože Nadella interně k zaměstnancům prohlásil, že Microsoft bude muset udělat bolestivá rozhodnutí. Microsoft Android je tedy první možností.

Druhá možnost je, že Microsoft věří, že aplikace pro iOS (pro které je podpora dále vyvíjena) přitáhne na platformu platící zákazníky. Jenže proč by se koupěchtiví lidé stěhovali na platformu Windows Phone, když si takový člověk může iPhone koupit rovnou a nemusí se trápit s polofunkčními aplikacemi (emulace nefunguje nikdy na 100%).

Spíše se mi však zdá, že to bude trochu jinak a to je ta třetí možnost. Úspěch s prezentací projektu Continuum (i když ukázali jen Office), očekávání změny hardware u mobilních telefonů (tj. binární kompatibilita s desktopem a aplikacemi Win32) a zatím úspěšné manévrování jejich šéfa Nadelly (před rokem investoři a akcionáři po Nadellovi žádali zrušení projektů Xbox, Surface a Bing, ale k ničemu takovému nedošlo) možná způsobuje, že v Microsoftu stále silně žije idea "jeden systém pro všechny platformy", který představovaly dlaždice ve Windows Phone, zrušená nabídka Start ve prospěch dlaždic ve Windows 8 a dnes už neexistující Windows RT. I když to byl vlastně neúspěch (Windows 8 to nedotáhly dál, než na nějakých 18% podílu na trhu a dnes už jen klesají), je možné že se k tomu nadále upínají a věří, že to bude mít spasitelský efekt.

Podle mne je velmi rizikové věřit něčemu, co již selhalo, ale uvědomme si, že i ve firmě Nokia se děly věci, nad kterými zůstával rozum stát, protože oni (tj. vedení, akcionáři i banky) tomu věřili - zařízli Symbian, zařízli telefony s Windows Phone 7 (uživatelé dostali jen "upgrade útěchy" na verzi 7.5) a stejně tehdy zařízli i kompatibilitu aplikací. Prostě dělali jeden krok za druhým, který z dnešního pohledu úplně jasně vedl ke konci Nokie a odpisu její koupené divize Microsoftem.[7] A proto můžeme i od Microsoftu čekat velmi podivná rozhodnutí, která mohou vést jak k totálnímu obratu trhu, tak k dalšímu propadu jejich podílu na trhu.

Žádné komentáře:

Okomentovat